Яковенко Оксана Всеволодівна
Вчитель – методист початкових класів
ЗОШ І ступеня № 6 м. Переяслава – Хмельницького
Українська мова
3 клас
Розділ. Текст
Тема.
Прийшла зима. Упорядкування деформованого тексту
Мета.
Удосконалювати навички усного та писемного мовлення,збагачувати
лексичний запас учнів ; вчити фантазувати , бачити прекрасне у навколишньому
світі ; вчити писати сенкани ,
впорядковувати деформований текст, переставляти речення відповідно до логіки
загального змісту , вилучати зайві речення, що не відповідають темі ; розвивати
логічне мислення , уяву,
спостережливість, вміння передавати побачене художнім словом; виховувати любов
до природи ; плекати любов до рідного слова.
Тип уроку: урок розвитку мовлення
Обладнання: картки для групової,
індивідуальної та парної роботи, кольорові зображення сніжинок, слайд-шоу під
музику А. Вівальді, зимові пейзажі,
різнокольорові картки для асоціативного куща.
Хід уроку
І.
Організація класу.
- Діти, сьогодні у нас незвичайний урок. На ньому
присутні гості. Привітаємося з ними.
Уч. Ми раді вас вітати ! Запрошуємо до співпраці !
- Отож, розпочнемо урок, а з собою візьмемо лише
позитивні емоції.
ІІ.
Актуалізація знань та чуттєвого досвіду дітей.
Поетична хвилинка.
- Послухавши вірші, які підготували наші
діти, ви легко здогадаєтесь, про що йтиме мова на сьогоднішньому уроці.
Ще недавно у віконце
Кожен день світило сонце
А
тепер – пора настала –
Хуртовина загуляла.
З шумом, з піснею дзвінкою
Все покрила пеленою,
Запушила снігом – пухом, -
Стало всюди пусто, глухо.
Не хвилює річка воду
Під одежею із льоду;
Ліс притих, схилив вершини,
І не чуть пісень пташиних.
( Янка Купала
)
- Про що
говорить нам Янка Купала ?
Срібні
дерева, срібне гілля,
Сріблом
пухнастим вкрита земля.
Срібні у
срібному небі хмарки,
В срібних
наметах срібні стежки.
Срібний –
пресрібний ліс приберіг
Білочці
срібній срібний горіх.
Леонід Первомайський
-
То про що ж ми будемо
говорити ?
-
Уч. Про зиму –
чарівницю!
-
- Диво – казка живе
скрізь тихим зимовим днем, коли навколо снігові кучугури, льодом скуті річки, а
на деревах шапками лежить сніг. Дуже
гарно в таку пору.
-
( Розглядаємо ілюстрації, прикріплені до дошки ).
Слухання
музики ( комп’ютер, відеоролик ).
-
Зараз ви
послухаєте неповторну музику італійського композитора XVIII ст. Антоніо Вівальді « Пори року. Зима », проглянете роботи
відомих українських фотохудожників.
Нехай це буде вашим провідником по таємних стежинках зимового лісу.
(Учні
переглядають відеоролик )
ІІІ.
Визначення теми і задач уроку.
- Сьогодні ми будемо працювати з творами на тему «Прийшла зима».
Це вже знайомі вам деформовані тексти і сьогоднішня
новинка – сенкан.
IV. Основна
частина уроку.
1.Складання сенканів.
- Геніальна музика Вівальді, неповторні фото,
репродукції картин , зимові вірші, певно, налаштували вас на творчу роботу.
Поринути в чарівну атмосферу зимового лісу
нам допоможе сенкан. Це східний стиль написання віршів. Освоїти його зовсім не
складно, навіть більше того, - це корисно!
Сенкан допомагає узагальнити інформацію,
схоплювати складні ідеї та формулювати їх кількома словами. Як правило, на його
написання багато часу не потрібно, його пишуть усього кілька… хвилин. Тепер
приступимо до найголовнішого: як його написати? Ми з вами провели підготовчу
роботу, дібравши опорні групи лексики,
що асоціюються зі словом «зима».
На
дошці – асоціативний кущ («зимові» слова: іменники, прикметники, дієслова –
кожна група на аркушах відповідного кольору).
дрімота
спокій ЗИМА хуртовина заметіль
господиня
завірюха ковдра сніг
мороз вітер тиша шапка
срібний
чарівний кришталевий задумливий
сяючий
казковий
загадковий сумний сивокосий
пухнастий
тріскотіти
виблискувати здіймати господарювати
кружляти
стелитися чаклувати відпочивати
спати
розмалювати
віяти намести малювати
ліпити
дрімати причепурити
-
Ці групи слів
допоможуть вам скласти сенкан, використавши такий «рецепт »:
Сенкан
1. Тема ( іменник ).
2. Опис ( два прикметники ).
3. Дія (три дієслова ).
4. Ставлення (фраза – чотири слова ).
5. Перефразування сутності ( одне слово ).
-
У вас 5
хвилин. Час пішов!
( Діти
працюють групами. Представники
груп зачитують складені сенкани .)
« Снігуронька» «
Сніговичок »
Зима.
Зима.
Сяюча, загадкова. Срібна,
кришталева.
Чаклує, стелиться, малює. Виблискує, віє, спить.
Вона зачарувала все навколо. Тихий сніг падає на землю. Господиня.
Спокій.
« Метелиця » « Сніжинка»
Зима.
Зима.
Сивокоса, казкова. Задумлива, кришталева.
Виблискує, чепурить, дрімає. Кружляє,сяє,розмальовує.
Ковзанка гостинно кличе всіх. Відпочиває у льодяному царстві.
Радість.
Тиша.
-
Діти,
вдома ви спробуєте написати сенкан самостійно ось на цих аркушах ( аркуші у
вигляді сніжинок).
2.Упорядкування
деформованих текстів.
-
А зараз
продовжимо роботу над запланованим завданням, але попрацюємо над прозовим
текстом.
-
Працюємо парами. Прочитайте.
Знайдіть зайві речення ( не пов’язані за
змістом з іншими ). Закресліть їх. Придумайте і запишіть заголовок до тексту.
Кожен учень отримує
картку для парної роботи.
---------------------------------------------
Тоненький льодок вкрив маленькі озерця. Скінчилося
полювання на водяну дичину. Альоша
зліпив сніговий колобок. Сірі хмари нависли над землею. Дерева з хвоїнками замість листя
називаються хвойними. Починають
спускатись на землю перші кошлаті сніжинки. Вони тихенько сідають на
зелені мохи і гілля дерев. Випала пороша. Різкий
вітер жене його по замерзлій землі.
- Чому ці речення зайві?
Уч. Тому що не відповідають темі тексту, не
пов’язані за змістом з іншими реченнями.
Фізкультхвилинка.
Наша фізпауза теж про перший сніжок. Давайте
його покличемо.
Сніг легкий, пухкий, лапатий
Кружляє, танцює, летить.
Не клич нас, матусю, до хати,
Ми в казці побудемо мить.
Поглянь, як навколо красиво :
Змінився і сад наш , і луг…
Летить і летить біле диво –
Все стало чарівне навкруг.
3. Самостійна робота.
-
А зараз
ще складніша робота. Прочитайте набір
речень. Упорядкуйте речення, щоб вийшов
зв’язний текст. Пронумеруйте речення (олівцем).
У кожного учня – картка:
4. Перевірка
складених текстів. Кілька учнів читають тексти, інші дають поради щодо їх
удосконалення.
5. Запис
текстів у зошити( при оцінюванні враховувати результати парної роботи).
V.
Підсумок уроку.
Рефлексія.
Я знаю…
Я вмію…
Я ціную… Сенкан
про гостей.
Немає коментарів:
Дописати коментар