середа, 16 листопада 2016 р.

Навчання грамоти. 1 клас




Навчання грамоти
1 клас

Тема: Буква є на позначення звукосполучення [й’е]. Оповідання «Морозів малюнок»
Мета: Ознайомити дітей з випадками вживання букви є для позначення нею двох звуків [й’е]. Удосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів. Розвивати активний словник учнів, усне мовлення, швидкість мислення, увагу. Вчити учнів виразно читати, самостійно працювати з текстом. Виховувати уважність, самостійність, інтерес до навчання.
Обладнання : таблиці  із « секретними» словами, індивідуальні картки із стовпчиками слів, опорні схеми, зображення єнота та єхидни,  єнот  ( м’яка іграшка ), картки для групової роботи ( кросворд ), картки для парної роботи
( деформований текст ), ілюстрації, торбинка з гостинцями.
Використана література:
1.                     Резніченко Н.І.Українська мова в іграх, казках, подорожах.1-4 класи./ Наталія Іванівна Резніченко.- Х.:Вид.група « Основа», 2008.-172 с.
2.Методична робота вчителя початкових класів/ упоряд.О.Б.Полєвікова.-Х.: Вид.група « Основа », 2009.-350 с.
3.Українська мова, 3 клас. Методичні рекомендації.- Суми: ТОВ НВП «Росток А.В.Т.», 2008.-48 с.
                                                Хід уроку
І. Самовизначення до діяльності
Пролунав шкільний дзвінок.
Починається урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти – просто молодці.
ІІ.Актуалізація знань і фіксація утруднень у діяльності
1.                     Гра «Секретні слова»
и  ______ м                  с                     і
а             з                     е                     ч
                                      н                     ь
2. Гра «Вітер».
- Діти візьміть блакитні аркуші зі стовпчиками слів. Прочитаємо їх на одному диханні.
 - Як слова для вас незрозумілі?
- Що їх об’єднує?
Чому я залишаю «секретне» слово «завірюха»?
3.                     Зробимо зарядку для язичка , вивчимо скоромовку:
Метіль, метіль, метелиця,
Метляючи, метелиться.
-  Яка тема пов’язує всі слова на блакитному аркуші? (Зима)
4.                     Відновлення деформованого речення
Перед вами «крижане речення.». Зима його заморозила, воно розірвалося. Давайте спробуємо прочитати, використовуючи цифрові підказки.
5.                     «Щоб ротик був слухняним»
Чистомовка
Ить – ить – ить – в небі синяя блакить.
Ає – ає – ає – вже весною повіває.
Ість – ість – ість – вже з’явився перший гість.
Ок – ок – ок – голубіє пролісок.
ІІІ. Виявлення причин утруднення і постановка навчальної мети
Гра «Вітер»
Взимку вітер вовком виє,
Всіх лякає сніговієм.
Ти не вій, не вий, вітриську,
До весни вже зовсім близька.
-  Яку букву ми вивчали вчора?
-  Знайдіть слово з цією буквою.
-  Яку «роботу» виконує буква є у цих словах
-  У якій позиції знаходиться?
Ой, що це шкребеться до нас у двері?
(Заходжу з єнотиком Борею).
-  Мабуть він почув про свою букву та й завітав до нас на урок. Та ще й з гостинцями.
-  Дітки, шкода мені Борю. Він ніяк не може порахувати звуки у своєму слові. Допоможемо йому?
ІV.  Побудова проекту виходу з утруднення
1.                     Звуковий аналіз слів.
Єнот миє рот,
Єнот миє лапи –
Нічого брудного
Не хоче ковтати.

Ні це зовсім не їжак,
Хоч на тілі голки видно.
Не комаха і не птах …
Цю істоту звуть…
                                  (Єхидна)
-  То як працює буква є на початку слова?
2.                     Робота з опорними схемами
Я                    Ю                        Ї                  Є
[й’а ]            [ й’у]                   [ й’і]            [ й’е]
Ми з єнотиком дякуємо вам і пропонуємо трохи відпочити.
Хвилинка відпочинку
Я морозу не боюсь!
В кожушинку одягнусь.
Хай мороз не злиться –
Я у рукавицях.
Хай мороз не хвалиться –
Я у теплих валянцях.
Я морозу не боюсь!
Під ногами хрусь та хрусь!
-  Ось які ви! Не злякалися морозу.
А тепер Єнотик Боря хоче вас запитати …. чи  можете ви його навчити читати?
IV.Первинне закріплення у зовнішньому мовленні
 «Мозковий штурм»
Зіграти хочеться мені
З вами, друзі, в ТАК чи НІ.
Вам питання ставлю,
Готуйте відповідь свою!
Відповідай , коли мастак, -
НІ чи ТАК
-  У слові сніг чуємо голосний звук [і]? (так)
-  Звук [а]  у слові шуба чуємо на початку слова? (ні)
-  У слові лід – три звуки? (так)
-  У слові ковзани наголос падає на третій склад? (так)
-  У слові Євгенко буква є позначає два звуки? (так)
Євгенко – це герой оповідання, яке ми сьогодні будемо читати. Ім’я другого героя ви дізнаєтесь, попрацювавши в групах.
V.Включення у систему знань і повторення
1.Робота в групах (кросворд)
Відгадане слово «Мороз»
2. Опрацювання оповідання «Морозів малюнок».
1) Читання оповідання вчителем.
2) Перевірка розуміння прочитаного методом «Голосування ногами».
- Мороз ходить у саду між яблунями.
- Мороз розмовляв із хлопчиком.
- Мороз малює пензликом.
- Мороз голосно гепав у вікно.
3) Робота з ілюстрацією
- Чи відповідає зміст оповідання цьому малюнку?
- Які ви Морозові малюнки бачили?
4) Повторне перечитування
- Які дії виконав Мороз?
- Чи справді відбувалася розмова між хлопчиком і Морозом?
5) Перечитування тексту, напівприкривши слова лінійкою
6) Знайди речення зі словом …
3. Робота в парах
Деформований текст «Зимовий вечір».
V. Рефлексія діяльності
-Які цілі ми ставили перед собою?
-Чи досягли їх?
-Кому було легко виконувати завдання?
-  Що найбільше сподобалось?
-  Хто може себе похвалити за старанність?
(Єнотик роздає гостинці з торбинки).

Немає коментарів:

Дописати коментар